Upptäck ny design

Design Talents är en del av Formex mentorprogram och en fantastisk plattform där framtida designstjärnor har möjlighet att visa upp sina produkter för inköpare, samarbetspartners, producenter och press. Varje år får Formex in en mängd spännande ansökningar, och av dessa har 19 begåvade designers valts ut som under mässan.

En av utställarna i januari är Johanna Grahn Hollström. Hennes keramik kan beskrivas som sinnerlig och formerna är inspirerade av naturen. Johanna ställde även ut under mässan i augusti vilket resulterade i hennes produkter blev utvalda till Li Edelkoorts stora inspirationsutställning. 

Lisa Daisy designad av Lisa Andersson, är en ny designtalang för denna upplaga av mässan. Posters är huvudprodukten men hon har även andra produkter som till exempel mobilfodral, brickor, kuddar och en kalender som ska påminna användaren om hennes inre vardagsstyrka.  Lisas ambition med sitt skapande är att ingjuta inre power hos betraktaren. 

Här är alla Design Talents på Formex 14-17 januari:

A Matter of Form,B12:32 regrow.se
Amnon Lipkin, B13:32 www.amnonlipkin.com
Anna Wadle Keramik, B14:36 www.annawadle.com
Apelock Solar Powered Bags, B13:31 www.apelock.com
Artefakt Stockholm, B12:37 www.artefaktstockholm.com
Bright stuff AB, B10:33 https://brightstuff.se/
Bounir, B12:32 www.bounir.com 
By Johanna Grahn Hollström, B11:38 http://www.byjohannagrahnhollstrom.se
Everyday Design, B13:34 www.everydaydesign.fi
Josephine Skapare, B11:32 www.josephineskapare.com
Lisa Daisy, B12:36 www.lisadaisy.se
Ljungbyljung Ceramic, B14:34 ljungbyljungceramic.com
Lykkidesign, B11:35 www.lykkidesign.com 
Maliang Studio, B14:38 
Nakol art, B12:38 www.nakol.art
Planticum, B10:37 www.planticum.com
Retach, B12:35 re-tach.com
Syvênde syvendeswimwear.com
The Shoelace Brand, B12:34 theshoelacebrand.com
Uddås Design, B13:35 www.ceciliauddas.com